Wylex NXSB16AFD 16A AFDD RCBO 30mA Arc Fault Detection Device
Manufacturer's Part Number - NXSB16AFD
Usually ships in 2-3 working days
Overview
The Wylex NXSB16AFD is a single module 16A Double Pole B Curve 30mA RCBO Arc Fault Detection Device.
Key Features
  • Retrofit Fit to standard NM consumer units
  • Single module
  • Type A 30mA device
  • Double Pole RCBO 1P+N (switched)
  • Short circuit capacity of 6kA with a maximum rating of 40A
  • LED indication
IP Rating - IP401
RCD Type - (N/A)
TP+N - No
Type - Modules and Devices
Breaking Capacity - 6 kA
Current Rating - 16A
No. of Poles - 1P&N
No. of Modules - 1
Devices - AFDD RCBOs
Tripping Character - B
Guarantee - 1 year
Need help? Contact our customer service team