Manufacturer's Part Number - PRO-R10B-R1S
Usually ships in 2-3 working days
Overview
Lewden's new and improved Pro consumer unit is now available in a stunning matte black.
The PRO-R10B-R1S is supplied with a 100A Main Switch and Type 2 Surge Protection Device (SPD) and can be populated with 10 RCBOs.
There is stacks of room inside the unit to allow for cable dressing and maintenance.
Key Features
  • Matte Black
  • 10 usable ways
  • 100A main switch incomer
  • Surge Protection Device with 32A MCB
  • Earth and neutral terminal bars at the top
  • Removable and raised DIN rail
  • Round knock-outs on all faces
Useable Ways - 10
Height (mm) - 266
Depth (mm) - 106
EAN - 0000000000000
IP Rating - IP2XC
RCD Type - (N/A)
Type - Main Switch Boards
Colour - Black
Incoming Devices - 100A Main Switch
Material - Steel
Mounting - Surface
Populated - No
No. of Rows - 1
SPD Protection - Yes
Guarantee - 1 year
Need help? Contact our customer service team
Lewden 10 Way RCBO Black Consumer Unit complete with pre-wired SPD Kit