Lewden DT1005GY 100A 5 Way Connector Block - Grey
Manufacturer's Part Number - DT1005GY
25 In Stock - Next Working Day Delivery
Overview
The Lewden DT1005GY is a grey colour-coded Single Pole 100A Terminal Block that is designed to ensure safe terminations for both single-phase and TPN installations. Its unique modular construction allows for easy coupling.
Available in 5 colours for easy identification.
Key Features
  • Dual screw terminations for secure connection of condutors (4mm allen key)
  • Secure cover with wire locking screw (3mm allen key)
  • Ingress Protection IP20
  • Retained shutters for blanking of unused cable entries
  • Colour coded for easy identification of phase / neutral / earth
Need help? Contact our customer service team