Hager JK11254S 125A 4 Pole Mains Switch Incomer Kit
Manufacturer's Part Number - JK11254S
1 In Stock - Next Working Day Delivery
Hager JK11254S
Invicta 3 125A 4 Pole Incomer Switch Kit
Includes:
A. 1 x Terminal Shield
B. 1 x SBN499 125A DP Modular Switch / Isolator and DIN Rail
C. 4 x Incomer L1, L2, L3 & N - to fit M6 stud link
D. 3 x M5 Carp Nuts
E. 1 x M6 Carp Nut
Hager JK Invicta Incomer Kit
Installation Instructions
Incomer Installation Instructions 1
Ensure the cranked neutral link (C) is inserted into the left most termination on the incomer switch and use the M6 carp nut to secure to the neutral cross link. Use the M5 carp nuts for the phase connections. Ensure that all terminal connections on incomer switch (D) connections are tightened to 3.5Nm. Ensure the connections on the busbar links (E) are to 5Nm (3 x Phase and Neutral).
Incomer Installation Instructions 2
Incomer Installation Instructions 3
Suitable for use with all Hager Invicta 3 Phase 125A Distribution Boards
Need help? Contact our customer service team