FuseBox SF0100T2 100A Fused Switch with Type 2 SPD
Manufacturer's Part Number - SF0100T2
4 In Stock - Next Working Day Delivery
Overview
The Fusebox SF0100T2 is a 100A Fused Switch with Type 2 SPD 2 suitable for the isolation of incoming supplies up to 100 Amp.
Key Features
  • 63A, 80A & 100A Included
  • Type 2 SPD
  • 4 Way Earth Bar
  • 25mm Tails Clamp inlcuded
  • Round knock-outs top and bottom
Additional Information
  • Width 156mm x Height 260mm x Depth 90mm
  • IP20XC
  • BS EN61439-3
  • RAL 9001 powder-coated finish
Need help? Contact our customer service team