FuseBox AEV32ABDGYZ Grey IP65 32A Bi-Directional RCBO & Surge Protection Consumer Unit
Manufacturer's Part Number - AEV32ABDGYZ
4 In Stock - Next Working Day Delivery
Overview
The FuseBox AEV32ABDGYZ is a compact grey IP65 Garage / EV charger consumer unit. The unit comes populated with 100A Main Switch, 32A Bi-Directional RCBO and Type 2 Surge Protection Device.
Key Features
  • 100A main switch incomer
  • 32A Type A Bi-Directional RCBO
  • T2 surge protection & 32A MCB
  • Earth and neutral terminal bars at the top
  • Removable and raised DIN rail
  • Round knock-outs on all faces
  • Identification label pack
  • Captive front cover screws
  • Designed for external and internal use.
Additional Information
  • Width 182mm x Height 269.6mm x Depth 103mm
  • IP65
  • BS EN61439-3
Useable Ways - 2
Height (mm) - 269
Depth (mm) - 103
EAN - 0000000000000
IP Rating - IP65
RCD Type - AC
Type - RCD Incomers
Colour - Grey
Incoming Devices - 100A Main Switch
Material - Steel
Mounting - Surface
Populated - Yes
No. of Rows - 1
SPD Protection - Yes
Guarantee - 2 years
Need help? Contact our customer service team