BG 40amp Compact RCBO Type A B Curve CUCRB40A
Manufacturer's Part Number - CUCRB40A
5 In Stock - Next Working Day Delivery
Overview
The BG CUCRB40A 40A 6kA RCBO provides superior protection for both people and circuits in a single module device. The compact design clips to a standard 35mm DIN rail and the compact body makes it easier to install the BG Fortress Consumer Unit alongside other devices such as MCBs and RCDs, saving space and making wiring easier.
Key Features
  • 40A 30mA B Curve
  • Single Module
  • B Curve
  • 6kA Breaking Capacity
  • Available from 6A to 40A
  • Compact size
  • Positive Contact Status Indicator
  • Capable of being locked in the off/on positions using a device lock
Height (mm) - 86
Depth (mm) - 76
IP Rating - IP20
RCD Type - A
TP+N - No
Type - Modules and Devices
Breaking Capacity - 6 kA
Current Rating - 40A